Kuzey Kıbrıs Gezilecek Yerler

Kuzey Kıbrıs Gezilecek Yerler

Kuzey Kıbrıs gezilecek yerler listesi. Kuzey Kıbrıs’ a tek havalimanı olan Ercan Havalimanı’ndan giriş yaptıktan sonra bilmeniz gereken ilk şey trafiğin soldan aktığıdır. Turistlerin en çok ziyaret ettiği şehir Girne şehridir. Milattan önce 10. yüzyıla kadar uzanan tarihi bir geçmişe sahip Girne şehrinde birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Girne Kalesi ve hemen kıyısında bulunan antik liman, liman boyunca uzanan restoran ve barlar, sahil boyunca gezilip görülmesi gereken yerlerdir. Kuzey Kıbrıs’ta en çok ziyaret edilen yerleri bu başlık altında toplayarak mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Girne Kalesi

kuzey kıbrıs gezilecek yerler girne kalesi

Kuzey Kıbrıs gezilecek yerler listesinin başında şüphesiz Girne Kalesi gelmektedir. Yapım tarihi net olarak bilinmese de temel kalıntılarından yola çıkılarak M.S Yedinci yüzyılda Bizanslılar tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir. 1570 yılında direniş göstermeden Osmanlıların eline geçmiştir. İngiliz sömürge idaresi döneminde polis okulu ve hapishane olarak kullanılmıştır. Kalenin içinde dönemin özelliklerini yansıtan savaş zırhları ve kaleye hakim olmuş ülkelerin bayrakları sergilenmektedir. Ayrıca St. George Kilisesi, Batık Gemi Müzesi gibi yapıları da içerisinde barındırmaktadır.

Mavi Köşk

kıbrıs gezilecek yerler mavi köşk

İtalyan asıllı bir Rum olan Paulo Paolides tarafından 1957 yılında yaptırılmıştır. Paolides, mafya avukatlığı ve silah kaçakçılığı yaptığı için köşkün en büyük özelliği hiç bir yerden görülmeyen gizli bir konumda inşa edilmesi. Herhangi bir baskın durumunda kaçabilmek için üst düzey güvenlik yöntemleri kullanılan, gizli geçişler ve tüneller bulunan köşkte bir zamanlar italyan oyuncu Sophia Loren in de kalarak süt banyosu yaptığı söylenmektedir. Lükse ve gösterişe oldukça meraklı olan Paolides’ten geriye ağzından şarap akan aslanlı çeşme, mevsime göre renk değiştiren, bukalemun derisinden içki dolabı, oturduktan bir süre sonra duvar kadar sert hale gelip, uykunun gelmesini engelleyen sandalye gibi çeşitli eşyalar kalmış ve Mavi Köşk’te sergilenmektedir.

Kapalı Maraş

kuzey kıbrıs gezilecek yerler kapalı maraş

Maraş kenti, 1974 öncesi Akdeniz’in en ünlü tatil merkezlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Harekat sırasında Türk uçakları şehri bombalamış ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ele geçirilmiştir. Müzakere masasında koz olarak kullanılmak üzere askeri yasak bölge ilan edilerek yerleşime kapatılan kent, 46 yıl süren müzakere sürecinden sonuç çıkmaması üzerine 2020 yılında Türk Yönetimi tarafından kademeli olarak açılmaya başlanmıştır. 46 yıldır sadece askeri personelin girebildiği şehirde dünyanın ilk 7 yıldızlı oteli, dönemin en önemli markalarının mağazaları ve yıllar içinde harap olmuş çeşitli yapılar bulunmaktadır.

Kuzey Kıbrıs Gezilecek Yerler

kktc kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti

Kuzey Kıbrıs’ta gezilip görülmesi gereken önemli yerler belli aralıklarla kısa kısa tanıtılacaktır. Sizin de eklemek istediğiniz veya merak ettiğiniz yerler varsa yorum yaparak etkileşime geçebilirsiniz. Her seferinde 3 yer olarak belirli olarak eklenmeye devam edecektir.

Yorum yapın

Whatsapp